Harita

Etkinlikler

BKÜB 10. Ortak Senato Toplantısı

16 Ekim 2012
Katılan Üniversiteler: A. İzzet Baysal,Bartın, Düzce, Karabük, Kocaeli, Sakarya, Bülent Ecevit, Bilecik Şeyh Edebali, Kastamonu

BKÜB Kocaeli, Bolu Abant İzzet Baysal, Bartın, Bilecik Şeyh Edebali, Zonguldak Bülent Ecevit, Düzce, Karabük, Kastamonu ve Sakarya Üniversitelerinden oluşan Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği Toplantısı dün (16.10.2012) Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Dönem Başkanlığını Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu'nun yaptığı toplantıya, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, Zonduldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Rafet Özkan ve üniversitelerin senatörleri katıldı. Bilecik Şeyh Edebali ve Kastamonu Üniversitelerinin üyeliklerinin kabul edildiği toplantıda, 2012-2013 akademik yılı Dönem Başkanlığına Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas seçildi. Toplantıda, birlik üyesi üniversitelerde lisans üstü eğitimin nicelik ve nitelik itibariyle daha üst düzeyde verilebilmesi için ortak yüksek lisans ve doktora programlarının açılması, teknolojik ve bilimsel işbirliğinin ileri seviyede yürütülebilmesi için laboratuvar imkanlarının ortak kullanımı, ARGE Platformunun etkili çalışması ve bu kapsamda deneyim ve birikimlerin paylaşılması yönünde kararlar alındı.

Toplantıda Alınan Kararlar İçin Tıklayınız.

BKÜB

BKÜB 9. Ortak Senato Toplantısı

30 Ocak 2012
Katılan Üniversiteler: A. İzzet Baysal,Bartın, Düzce, Karabük, Kocaeli, Sakarya, Bülent Ecevit

BKÜB Kocaeli, Sakarya, Abant, Düzce, Bartın, Karabük ve Bülent Ecevit üniversitelerinin birlikte kurduğu Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği Toplantısı dün (30.01.2012) üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya onur konuğu olarak YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay katıldı. Toplantıda üniversitelerin ve Türk Yükseköğretimi'nin sorunları ele alındı.

Toplantı açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği ve Kocaeli ilimiz hakkında kısa bilgiler verdi ve son toplantının Bartın Üniversitesi'nde gerçekleştirildiğini belirtti. Üniversite-Sanayi işbirliği ve Kocaeli örneğini anlattı.

Türk Yükseköğretimi'nin Sorunları

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay "Türk Yükseköğretimi'nin Dünü, Bugünü ve Geleceği'ne Dair Görüşler" konulu sunumunda, yeniden yapılanma bağlamında yaşanılan gelişmeleri dile getirdi. Üniversitede araştırmaya çok önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Günay, "Ne yazık ki sırf araştırma yapmak isteyen hocaların bulunduğu kurumsal bir yapı yok" dedi. Araştırmadan geliştirmeye geçiş sürecinde yaşanan sıkıntılardan, Yükseköğretimin yapılandırılmasına, öğretim elemanı yetiştirilmesi konusundaki çalışmalardan, üniversite özerkliğine kadar bir çok konuya değinen Prof. Dr. Günay, "Zamanın ruhu, sistemin mevcut sorunları, yükseköğretimdeki eğilimler ve fütürist bir yaklaşım ile geleceğin üniversitesi göz önüne alınarak sistem yeniden yapılandırılmalı veya yükseköğretimde bir reform yapılmalıdır" diyerek sözlerini noktaladı. Rektörümüz Prof. Dr. Komsuoğlu, Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği adına Prof. Dr. Günay'a teşekkür belgesi sundu.

Son Dönemde Üniversite Sayıları Arttı

Açılış konuşmaları ardından toplantının soru cevap bölümüne geçildi. Akademisyenler merak ettikleri konular hakkında Prof. Dr. Günay'a sorular yönelttiler. Daha sonra ise Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği toplantısına geçildi. Toplantıda ilk sözü alan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, "Üniversitelerin çoğalmasıyla birlikte bir rekabet ortamına girildi ve üniversiteler dünyayı takip eder duruma geldi" diyerek yeni gelişmeleri anlattı. Ardından söz alan Zonguldak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, "Türk Yükseköğretiminde son 4 yılda çok büyük gelişmeler yaşandı. Burada bir çok sorundan bahsedildi ancak ben bunların normal olduğunu düşünüyorum" ifadesinde bulundu. Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal ise, öğretim elemanlarının yaşadıkları maddi olanaksızlıkları ve gelirlerin düşüklüğünü dile getirdi.

"Bilim ve Sanat İtibar Görmediği Yeri Terk Eder"

Özlük hakları konusunda yapılması gereken çok şeyin olduğunu belirterek sözlerine başlayan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, "Bilim ve sanat itibar görmediği yeri terk eder" diyerek gelirlerin düşüklüğünü dile getirdi. Öğretim elemanlarının maddi sıkıntılar nedeniyle derslere ağırlık verdiğini kaydeden Prof. Dr. Coşkun, "Sürekli ders alan birisi araştırmaya ya da patent alabilecek bir icada ne kadar vakit ayırabilir" sorusunu yöneltti. Misafir rektörlerde son sözü Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas aldı. Birlik olarak yaptıkları en iyi işin ortak lisans ve doktora programları olduğunu belirten Prof. Dr. Elmas, "Amacımız mezunlara nitelik kazandırmak olmalı" dedi. Toplantı kapanış konuşmasında Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, birlik toplantısının çok verimli olduğunu düşündüğünü belirterek, "Birbirimizden çok güzel şeyler öğreniyoruz. Tüm konuklara katılımları için teşekkür ediyorum" dedi.

BKÜB

BKÜB 8. Ortak Senato Toplantısı

2 Şubat 2011
Katılan Üniversiteler: A. İzzet Baysal,Bartın, Düzce, Karabük, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak Karaelmas

BKÜB Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği 8. Ortak Senato Toplantısı Kocaeli Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi'nin katılımıyla Bartın Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıya Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan,Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu ve Rektör Yardımcıları katıldı. BKÜB

BKÜBBKÜBBKÜB

BKÜB 7. Ortak Senato Toplantısı

10 Mayıs 2010
Katılan Üniversiteler: A. İzzet Baysal, Düzce, Karabük, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak Karaelmas

BKÜB Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği 7. Ortak Senato Toplantısı Kocaeli Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Bartın Üniversitesi'nin katılımıyla Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

BKÜB üniversiteleri rektörleri ve senato üyelerinin katıldığı 7. Ortak Senato Toplantısı'nda ilk olarak Düzce Merkez'deki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılarak, saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Düzce Valisi Bülent Kılınç'ı ziyaret eden bölge üniversitelerinin rektörleri, BKÜB hakkında Vali Bülent Kılınç'a bilgi verdi. Düzce'nin böyle bir toplantıya ev sahipliği yaptığı için büyük mutluluk duyduğunu belirten Düzce Valisi Bülent Kılınç, Düzce Üniversitesi'nin böyle bir birlik içersinde yer almasının Düzce için sevindirici bir durum olduğunu ifade etti.BKÜB

Bartın Üniversitesi tarafından 18.11.2009 tarihinde yapılan "Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği"ne üyelik talebi Birlik Üst Kurulu tarafından uygun bulunarak 7. Ortak Senato Toplantısı'nda kabul edildi.

Düzce Üniversitesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen ortak senato toplantısının ardından Düzce Üniversitesi Merkez Yerleşkesi'ni gezen senato üyeleri, daha sonra Konuralp Müzesi'ni gezdi. Antik Tiyatro'da gerçekleştirilen müzik dinletisinin ardından Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği 7. Ortak Senato Toplantısı sona erdi.

BKÜBBKÜBBKÜB

BKÜB 6. Ortak Senato Toplantısı

20 Ekim 2009
Katılan Üniversiteler: A. İzzet Baysal, Düzce, Karabük, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak Karaelmas

BKÜBBatı Karadeniz Üniversiteleri Birliği (BKÜB) 6. Ortak Senato Toplantısı Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde dün (20.10.2009) gerçekleştirildi.

BKÜB Karabük' te gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, Karabük Üniversitesi Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Düzce Üniversitesi Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz, senatörler, akademisyenler, genel sekreterler ve genel sekreter yardımcıları katıldı.BKÜB

Karabük Üniversitesi Yerleşkesi'nde Atatürk Anıtı'na çelenk koyma ile başlayan toplantıda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Rektörler Karabük Valisi Nurullah Çakır'ı ziyaret etti. BKÜBValilik ziyaretinin ardından Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu'na geçildi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen 6. Ortak Senato Toplantısı öncesinde Karabük Üniversitesi öğrencilerinden oluşan koro mini bir konser verdi. Türkiye Yükseköğretim Öğrenci sayısının yüzde 10'undan fazlasını oluşturan Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği 6 ayda bir ortak senato toplantısı düzenliyor ve işbirliği çerçevesinde önlisans, lisans, yüksek lisans ile doktora programlarında ortak çalışmalar düzenliyor.

BKÜBBKÜBBKÜB

BKÜB 5. Ortak Senato Toplantısı

17 Nisan 2009
Katılan Üniversiteler: A. İzzet Baysal, Düzce, Karabük, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak Karaelmas

BKÜBBatı Karadeniz Üniversiteler Birliği 5. Ortak Senato Toplantısı (BKÜB) 17 Nisan 2009 tarihinde, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi

BKÜBZonguldak Karaelmas Üniversitesi Merkez Kampüsü Tören Alanı'nda Atatürk Anıtına çelenk koyma, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan toplantıya Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, Düzce Üniversitesi Rektör Vekili, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kepez, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz, senato üyeleri ve Akademisyenler katıldı.

BKÜBZonguldak Karaelmas Üniversitesi Konferans Salonu'nda ZKÜ Oda Orkestrası ve Devlet Konservatuvarı Korosu'nun düzenlendiği mini konserde orkestranın seslendirdiği 10. Yıl Marşı rektörler ve öğretim görevlileri tarafından ayağa kalkarak hep birlikte söylendi. Mini konserin ardından BKÜB 5. Ortak Senato Toplantısı basına kapalı olarak devam etti.


BKÜB

Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği Kocaeli Toplantısı

09 Eylül 2008
Katılan Üniversiteler: A. İzzet Baysal, Düzce, Karabük, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak Karaelmas

BKÜBBatı Karadeniz Üniversiteleri Birliği 4. Ortak Senato Toplantısı Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi' nde 09/09/2008 gerçekleştirilen Ortak Senato Toplantısına Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü, Dönem Başkanı Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, New York Suny Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Güven Yalçıntaş, üniversitelerin senato üyeleri ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Umuttepe Yereleşkesi Tören Alanında Atatürk Anıtına çelenk sunma ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen müzik dinletisinde Devlet Konservatuvarı öğrencisi Efecan Öztürk'ün piyano dinletisinin ardından solist Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Fidan Kurt'a Miraç Çelenk piyano ile eşlik etti. Müzik dinletisinin bitmesiyle Batı Karadeniz Üniversiteleri Rektörleri kısa birer konuşma yaptı.BKÜB

Açılış konuşmasını yapan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu Kocaeli Üniversitesi hakkında bilgi verdi. Üniversiteler arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, "Marmara Bölgesi üniversiteleri ile ortak yayınlarımızın sayısı artarak işbirliklerimiz güçlenmektedir. Batı Karadeniz üniversiteleri ile bilimsel yayınlarımızın artırılmasıyla işbirliklerimiz daha da gelişecektir" dedi.

BKÜBNew York Suny Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Güven Yalçıntaş, 'Üniversitelerin Türkiye'nin Ekonomik Gelişimindeki Rolü ve Üniversiteler Neden Teknoloji Transferine İhtiyaç Duymalıdırlar' konulu konferansta, ABD ve Türkiye'de ki üniversitelere ayrılan araştırma fonu arasındaki farklara vurgu yaparak, Suny Üniversitesi'nin 2001 yılında araştırmaya ayırdığı 400 milyon dolar fonun şimdi 900 milyon dolar olduğunu ifade etti. Sanayi ile iç içe olan bu bölgede üniversite- sanayi işbirliğinin ön plana çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Güven Yalçıntaş, Kocaeli Üniversitesi'nde Teknoloji Transferi Ofisi kurulması halinde bu ofis personelinin eğitimini ABD'de Suny Üniversitesi'nde üstleneceğini söyledi. Konferanstan sonra saat 14.30'da Enstitü Müdürlerinin hazırladığı lisans üstü programların müzakere edilmesi ve karara bağlanması gündemi ile Senato Toplantısına geçildi. Senato toplantısının sona ermesi ile konuk öğretim üyelerine akademik birimler gezdirildi.

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği Bolu Toplantısı

10 Nisan 2008
Katılan Üniversiteler: A. İzzet Baysal, Karabük, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak Karaelmas

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği Ortak Senatosu 3.Toplantısını Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde gerçekleştirdi.

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği - BoluBatı Karadeniz Üniversiteleri Birliği Ortak Senatosu 3.Toplantısını Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde gerçekleştirdi. Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği Ortak Senatosu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Ortak senato toplantısına Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz ve üniversitelerin senato üyeleri katıldı.

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği - BoluSenato toplantısı öncesi 5 üniversite rektörü Bolu Valisi Ali Serindağ'ı makamında ziyaret etti. Bolu Valisi Ali Serindağ ile bir süre sohbet eden rektörler, tarihi Bolu Valilik binasında bulunan Bolu Evi'ni de ziyaret ettiler. Valilik ziyaretinin ardından Bolu Belediye Başkanlığı'na geçen 5 rektör burada Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özbostancı ile görüştü. Ziyaretlerin ardından AİBÜ kampusündeki programa geçildi. Kampus alanında bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin kurucusu büyük hayırsever İzzet Baysal'ın Anıtı'na da çelenk konuldu.

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği - Boluİzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi Salon'da gerçekleştirilen ortak senato toplantısı öncesi AİBÜ'lü akademisyenlerin oluşturduğu Anadolu Güneşi adlı müzik topluluğu mini bir konser verdi. Konserin ardından üniversiteler arasında yapılacak yüksek lisans ve doktora eğitimi konularının ele alındığı senato toplantısına geçildi.


Batı Karadeniz Üniversiteleri Sakarya Toplantısı

26 Ekim 2007
Katılan Üniversiteler: A. İzzet Baysal, Karabük, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak Karaelmas

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği- SafranboluBatı Karadeniz Üniversiteleri Ortak Senato toplantısı 26 Ekim 2007 de, Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde üniversitelerin tanıtım filmlerinin izlenmesiyle başladı. Kocaeli, Sakarya, Abant İzzet Baysal ve Zonguldak Karaelmas Üniversite Rektörlerinin katıldığı toplantıda Türkiye'nin içinde bulunduğu durum gündemi etkiledi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç konuşmasında "Dayanışma ve işbirliği zamanıdır. Ülkeler terör karşısında soğukkanlı ancak kararlı olmalıdır." diyerek bu noktada bilim ve aklın önemine değindi. Prof. Dr. Kılıç aynı zamanda dayanışmanın her alana yayılmasının önemli olduğunu belirtti.

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği - Safranbolu"Zor günler bilime verilen önemle aşılır". Daha sonra söz alan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu "Zor günler geçiriyoruz. Böyle günlerde üniversitelerin bir arada olması önemlidir. Zor günler bilime verilen önemle aşılır. Ortak güç olarak ortaya çıkmakta kararlı olacağız. Ülkenin aydınlık günlerinden ödün vermeyeceğiz" dedi. Kocaeli Üniversitesi'nin durumundan kısaca bahseden Prof. Dr. Komsuoğlu gerek coğrafi bakımdan gerekse fiziki bakımdan üniversitenin bulunduğu olumlu noktayı vurguladı. Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği'nin çalışmaları, Marmara bölgesinde gelişen sanayi-üniversite işbirliği ile Ar-Ge çalışmalarının önemini belirten Prof. Dr. Komsuoğlu tüm bu ortak çabalarla birlikte Marmara bölgesinin silikon vadisine gelmesinin zor olmadığını belirtti.

"Ortak çalışmalar çok önemli". Batı Karadeniz Üniversitelerinin diğer Rektörleri gibi Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz de birliktelik ve dayanışma mesajı verdi. Prof. Dr. Açıkgöz "Ordumuzun ve şehit ailelerimizin yanındayız" dedi.

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği - Safranbolu"Yolumuz Atatürk'ün yoludur" Batı Karadeniz Üniversitelerinde Türkiye genel öğrenci nüfusunun %10'unun bulunduğunu belirten Prof. Dr. Açıkgöz önceliğin öğrenciler olduğunu ifade etti. Yapılan tüm çalışmaların öğrenci lehine olduğunu belirten Prof. Dr. Açıkgöz "Yolumuz Atatürk'ün yoludur" diyerek sözlerini tamamladı. Ev sahibi Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman da tüm katılımcılara teşekkür etti ve Batı Karadeniz Üniversite Senatoları bildirisini okudu.

AçıklamaDosya
Batı Karadeniz Üniversite Senatoları Bildirisi

BKÜB Senatoları Birleşik Toplantısı

3 Nisan 2007
Katılan Üniversiteler: A. İzzet Baysal, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak Karaelmas

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği- SafranboluKocaeli Üniversitesi, Sakarya, Bolu Abant İzzet Baysal, Zonguldak Karaelmas üniversitelerinin rektörleri ve senatörleri Safranbolu' da yapılan bir toplantıda bir araya geldi. TÜBİTAK ile ortak proje yürütülmesi amacıyla düzenlenen 'Batı Karadeniz Bölgesi Üniversiteleri Senatoları Birleşik Toplantısı' na diğer üniversitelerin rektör ve senatörlerinin yanında KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu ile KOÜ Senato üyesi dekanlar, enstitü müdürleri ve yüksek okul müdürleri katıldı. 03.04.2007 sabah 07:30'da yola çıkan Rektör ve Senatörler, Safranbolu' ya gittiklerinde ilk olarak Safranbolu'nun tarihi yerleri olan Hıdırlık Tepesi, Kaymakamlar Evi, Arasta Çarşısı ve Eski Hükümet Konağı'nı gezdiler

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği - BoluRektörler ve senatörler birçok yeri ziyaret ettiler. Daha sonra rektörler ve senatörler Karabük' ün kurtuluşu nedeniyle Karabük Atatürk Anıtı' na çelenk koydular. Ardından Kardemir A.Ş.'nin 70. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Kardemir A.Ş. ziyaret edildi. Kardemir A.Ş' ye de çelenk koyan konuklara Kardemir A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı bir birifing verdi. Ayrıca başkan, rektörlere plaket sundu. KOÜ Rektörü Sezer Ş. Komsuoğlu plaketi alırken bir konuşma yaptı.

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği - BoluCumhuriyet kentlerinden biri olan Karabük' te olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Komsuoğlu, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'ne yaptıkları organizasyondan dolayı teşekkür etti. Daha sonra konuklar Karabük Teknik Eğitim Fakültesi'nde Zonguldak Karaelmas Üniversitesi' nin Fransız üçlü gurupla ortak hazırladıkları klasik müzik dinletisine katıldılar. Klasik ve caz eserlerinin ustalıkla yorumlandığı dinletinin ardından rektörler üniversitelerini tanıttı. Daha sonra rektörler ve senatörler Karabük Valisi'nin onurlarına verdiği kokteyle katıldılar. Konuklar akşam yemeğini Tarihi Cinci Han'da yedikten sonra Karabük'ten ayrıldı.